В университета на турския град Газиантеп се проведе семинар по програмата на Европейската комисия за развитие на човешкия потенциал Грундвиг. Темата на семинара беше „Придобиване на познания за действия при природни бедствия и аварийни ситуации”.

Участваха курсисти от Полша, Италия, Румъния, България, Литва, Гърция, Словения и Турция. Една малка част от тях бяха и радиолюбители.

Курсистите изслушаха лекция и преминаха практическо упражнение в пожарната команда на града. В спешното отделение на градската болница получиха познания по оказване на първа медицинска помощ, след това заедно с изключително добре екипиран спасителен отряд на AKUT (турска доброволна организация) симулираха действия за спасяване на затрупани хора след земетресение.

Най-важната демонстрация, от наша гледна точка, беше тази, в която участваха и радиолюбители. Панайот, LZ1US, персонално поканен от президента на турската радиолюбителска организация, изнесе лекция „Защо радиолюбителите могат да бъдат полезни в бедствени ситуации?”. За голяма част от участниците това бяха първи познания за ролята на радиолюбителите и по-точно, че:

  • - радиолюбителите не зависят в комуникациите си от посредници, за тях не съществуват проблеми като скъсани комуникационни кабели, паднали GSM клетки, липса на електрозахранване;
  • - те са технически грамотни и знаят как да установят връзка с други радиолюбители според конкретната ситуация;
  • - те са много и са навсякъде – както в големите градове, така и в отдалечените селски райони.

 

След лекцията турската радиолюбителска организация проведе полево занятие. Първо, радиолюбители организираха УКВ мрежа и демонстрираха възможностите й, след това от портативна КВ станция с инициал TC8EU/P бяха направени няколко връзки с радиолюбители от държавите на участниците. Всеки път за кратко време микрофонът беше даван на съответен курсист, който отправяше поздравления на своя език към сънародника си. Тази идея беше възприета с изключителен интерес и ентусиазъм от участниците, като последица те засипаха радиолюбителите с всякакви въпроси и много от тях заявиха, че скоро и те ще бъдат радиолюбители.

Другите двама участници от българска страна бяха Румен, LZ1YAM от Ямбол и Ивайло, LZ1UPI от София. Те споделиха опита си като участници в гасенето на горски пожари.

На заключителната среща от името на БФРЛ бяха връчени възпоменателни плакети на президента на турската радиолюбителска организация TRAC Азиз Шаса, TA1E, на гръцката радиолюбителска организация RAAG Манос Даркадакис, SV1IW и на главната организаторка на курса Нур Инджетахтаджъ.

 

Additional information