15 години от създаването

на Официалния сайт
на Българската федерация на радиолюбителите.

За "нерадиолюбителите" на английски това звучи "Bulgarian Federation of Radioamateurs - BFRA". Или по-точно така се пише, де...;-§)

9 юни 1992 година. Един слънчев вторник. Бях абонат на OMEGA.BG. Тогава доставчици на Интернет бяха май само Цифрови системи и те... или поне аз не знаех за други. Имаха три сървъра в три града (София, Пловдив и Търново) и само този в София беше свързан постоянно с Интернет. Другите си обменяха поща през определено време и толкова. Естествено, връзката ставаше с телефонни модеми на огромната скорост 2,4 kB/s (щото нормалната беше 1,2 kB/s). Може да се каже, че всичко бе почти експериментално... подобни Интернет сървъри почти нямаше... информация се обменяше предимно през телефонни BBS.

Image 

Тогава в Омега предоставяха възможност всеки абонат да си направи собствен WEB сайт на сървъра. До момента си бях играл с разни неща, но ми се искаше да направя нещо смислено и полезно.

Така в този слънчев ден преди 15 години ми хрумна мисълта да направя сайт на Федерацията.

(Датата съм запомнил поради това, че няколко мои приятели, между които и XYL, имат рожден ден...пък и за по-сигурно погледнах датите на файловете от първите архиви)

Тогава не беше лесно да се направи издържан сайт. Заради бавните връзки. Голяма част от времето по поддръжката му минаваше в оптимизиране на картинките, за да могат бързо да се зареждат.

Може би това бе и първоначалната причина в този сайт да е наблегнато на информативността, не толкова на дизайна. Така е и днес.

От самото начало този сайт винаги си е бил официален сайт на БФРЛ. Съдържа доста раздели с много полезна за радиолюбителската дейност данни. Съдържа множество линкове към други български радиолюбителски сайтове.

И при радиолюбителите, поне до този момент, всичко става с доброволен труд. Желание не липсва, но...

Тогава проблем бе времето (И сега това си е основен проблем). Хората се чудеха как да изхранват семействата си, какво оставеше за хоби... Но традиционно нощите за радиолюбителите са си за радиолюбители... (е, ако няма фактори от другия пол, които да ги разсейват, hi...).

При Интернет доставчиците обаче безплатно е често само началото. Дойде време, когато за хостването на сайта трябваше да се плаща.

Тогава много помогна Милчо Миланов, LZ1RF, който вече имаше собствен сървър и където предостави място за хостване на сайта. Точната година и дата не помня, но вероятно други хора ще се сетят и ще я публикуват.

Възникна идея всеки един раздел да се изготвя и менажира от отделен човек, най-просветен в конкретната област - КВ, УКВ, радиозасичене, скоростна радиотелеграфия и т.н.

Стара идея, но едва сега възникват предпоставки да се реализира.

В началото само LZ1DD изготвяше и предоставяше "Седмичен бюлетин на българските радиолюбители", който всъщност дори не беше дело точно на Федерацията, но бе много полезен и трябва всички да сме й много благодарни.

Днес все още един човек се грижи за хостинга му (напълно безплатно) - LZ3NY и друг за WEB дизайна (също напълно безплатно) - LZ3AI. Все по-често се появяват (и също толкова често се загубват във времето и в сивото ежедневие, вероятно) желаещи да помагат.

Но надеждата крепи човека... Назрява моментът за промяна. Колективът малко по малко се разраства: LZ1BJ, LZ2DB, LZ1OT, LZ3SG, LZ1ZF...

При последното обновяване бе инсталирана CMS (Content Management System) - Joomla (това на суахили значело "всички заедно" - на мен суахили не е от силните ми езици ;-§), но ми изглежда много близко до идеите на радиолюбителството).

Тази CMS позволява създаването на многоезичен сайт с възможност за публикуване на материали от хора, незапознати с WEB дизайн, промяна на интерфейса за всеки според желанието му и всякакви други възможности, които би следвало да има един съвременен сайт.

Най-ценното й е, че в поддръжката на сайта могат да се включат много хора.

Предполагам сега ще е с подобрена навигация и разглеждащите го могат да откриват бързо това, което търсят. Новините ще бъдат писани и на английски (а някой ден може би и на руски) език, за да бъдат по-достъпни и до чуждите радиолюбители.

Ще бъде улеснено и допълването му с чисто практически опит на радиолюбителите.

От съдържанието му могат да се възползват и хора, които не са радиолюбители. Такива, които се занимават с електроника, които искат да станат радиолюбители или които просто искат да научат нещо за историята на радиолюбителското движение у нас.

Радиолюбителите все още са и ще продължават да бъдат едни от пионерите в създаването и използването на нови комуникационни технологии, дори в съвременния Интернет-свят.

73!

Тони, LZ3AI

Additional information